Att gå upp tidigt är ingen favoritsyssla för mig i vanliga fall. Här sitter jag t ex fortfarande i morgonrocken och klockan 11.40.
Näe, när helgen kommer är jag en riktig gottegris och vill bara vila mig och hämta andan…. jag vill softa framför TV:n med en kopp kaffe, gärna i timmar! Kaffet värms på i omgångar och jag myser i fulla drag.
Den ena tv-programmet följer det andra, allt från modern family, till gapande förrådsköpare till favoriten QI och jag roas och lär mig fakta av varierande art. Ja, iaf tills ungarna (ehum, ok de yngre vuxna) vaknat. Först då känner jag i vanliga fall lust/sinnesro nog att ta mig ut i skog o mark.
Men ibland händer det – precis som i trissreklamen – att jag släpar mig ut tidigt i den kyliga morgonen för att fånga glitter och glamour i skogen.
Dagens blogginnehåll togs för ett par veckor sedan och det jag läst händer andra hände även mig den morgonen: en daggbestrött slända uppenbarade sig på en slänt, längs in bakom ett björnbärssnår satt den i knähöjd, förmodligen vettskrämd och totalt oförmögen att flyga/förflytta sig.
Ketjing, rena drömmen att fotografera alltså!
Själv brände jag ”bara” av ett par hundra foton i ren panik för att den lille skulle flyga iväg. Resultatet blev ett par skarpa bilder , men även 1 ond rygg, 2 sönderrivna byxben och 3 fästingar som tyckte mina ben var en bra frukost:-)





Underbara bilder! Du inspirerar med fina bilder med härligt tryck i färgerna.
Ha det gott,
Erik
Hej Erik, tack så mycket – jag måste bara säga; detsamma:-)
Mvh Anna
Så underbara bilder! Jag njöt av både bilder och text! 🙂
Oj vad roligt, tack så hemskt mycket ! Inte för att jag är särskilt stolt över ”latheten”, men .. ibland måste man bara ta igen sig när kroppen säger så. Kanske inte .. SÅ mycket dock;-)
Helt fantastiskt vackra bilder! Första bilden på slända är ju magisk😊 /Lena
Halloj Lena:-) vad roligt att den föll dig i smaken trots sitt mörker. Jag kan informerar dig och övriga att den blev väl omhändertagen och garanterat kunde flyga iväg efter närkampen med makrolinsen iaf! Man skall vara rädd om djuren:-)
/Mvh Anna
Vilka fantastiska bilder! Jag gillar spindlar men inte fästingar 😉 Har nyss börjat med makro på ”allvar” (Tamron 90mm) men så fina bilder som du lyckas med lär jag aldrig kunna fånga! Mvh Ditte
Vad roligt att du börjat med makro med, det glädjer mig för roligare hobby är svårt att hitta:-)
Samma objektiv har vi med, även jag har tamron, den billigare varianten som funkar bra tycker jag.
Jag tycker precis samma som du, fästingar är inga trevliga typer, iaf inte när de sitter fast på kroppen..
Tack så mycket för att du kikade in här och skrev en hälsning Ditte:-) Mvh Anna
Underbara bilder från vår vackra natur. Naturen som du visar så där extra vackert för oss betraktare 🙂 OCH vi njuter! Näe, fästingar är äckliga men jag har denna höst mött det som jag betrakatr som ännu äckligare… älgflugan!!! Dom kan absolut inte ha någon positiv effekt på vår planet, bara vara enormt äckliga! Så nu sitter jag hemma i trädgården och fotar fåglar istället. Ha det gott!!
Ja just det, har läst om den där vidriga varelsen – läste någon hade fått hullingar som den ”spottade/kastade” av den rakt in i ögat i tron om att det var näsborrarna på en älg? Uäck! Otäckt, men rätt enastående vilka märkliga djur det finns i vår värld! Fåglar är inte fy skam:-) Något v det vackraste som finns i mina ögon, men att fota dom med macro är ingen hit direkt;-) Natt för ditt inlägg, beklagar att jag inte publicerat den förrän nu, det beror enbart på att jag inte tagit mig tid att gå in här på länge. Mvh Anna
Magi…. som alltid!
Fantastiska klara färger och jag faller ständigt för ljus hos dig. Det är magiskt!
Ha det fint
Halina
Tusen tack Halina, det känns fantastiskt att få sådan omdömen:-)
Mv Anna
Hej Anna, dina bilder är så vackra, underbart att du visar dom, kommer du att ha en utställning ? glad hälsning från Eri-Maria
Hej Eri-Maria:-) Tack så mycket, kul att du gillar dom! Nej inte vad jag har planerat, har så mycket med mitt heltidsjobb att sysselsätta mig med att jag inte tänkt tanken.
Men visst vore det kul – drömmen vore ju att få ställa ut i Abecita i Borås, fantastiskt lokal med själ i sig!! De som inte varit där borde ta sig en tripp, alltid gott kaffebröd med;-)
Mvh Anna